Mide Botoksu

Ankara Mide Botoksu

Çağımızın hastalığı olan obezite, diyet, ilaç ve ameliyat yöntemleriyle tedavi edilebilir. Fast Food kültürü, cips ve kola türü yiyeceklerin tüketimi ve ilaçların yan etkileri, obezitenin başlıca nedenleri içerisinde yer almaktadır. Op. Dr. Güven Görkem, obez hastalar için mide botoksu tedavi yöntemini uygulamaktadır.

Aşırı kilo alma hastalığı olan obezite, özellikle dizlerde, kilodan dolayı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Aşırı kilo alma hastalığı olan obezite, kalp hastalığı, diyabet, tansiyon ve damar hastalıklarınada neden olmaktadır.

Mide Botoksu Nedir?

Hastalığın gelişim evresinde mide botoksu uygulaması, kısa sürede kilo kaybını artırmaktadır. Vücut kitle indeksi 35’i geçmeyen hastalar için mide botoksu tedavi yöntemi rahatlıkla uygulanabilir. Kitle indeksi 35’in üzerinde olan hastalarda ameliyat yöntemi devreye girmektedir. Ankara mide botoksu tedavi yöntemi, yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Kesik olmadığı için dikiş atılmamaktadır. Ağız yoluyla mideye indirilen özel cihazlar yardımıyla operasyon gerçekleştirilir.

Mide botoksu tedavi yöntemi, mide polipi, on iki parmak bağırsak rahatsızlığı, mide ülseri ve kas rahatsızlığı olanlarda uygulanmamaktadır. Anestezi işlemi esnasında yapılan testler sonucunda, hastanın mide botoksu için uygun olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Obez hastalığı, kadınlarda gebeliği önlemektedir. Kadınlarda, kasık bölgesinin aşırı yağlanması, gebelik için gerekli alanın daralmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak obez hastaları gebe kalamamaktadır. Bu nedenle doktorlar, hastanın kilo vermesini istemektedir.

Mide Botoksu Operasyonunun Özellikleri Nelerdir?

Ameliyat seviyesine ulaşmamış hastalarda mide botoksu, olumlu sonuçlar vermektedir. Ameliyat öncesi genel anestezi uygulanmaktadır. Endoskopi cihazı ile gerçekleştirilen operasyon, an be an görüntülenmektedir.

Endoskopi ile midenin incelenmesinden sonra, Clostridium Botulinum bakterisinden üretilen botoks, midenin kaslarını yavaşlatacak şekilde enjekte edilmektedir. Mideye yapışan botoks, midenin hareketlerini kısıtlayarak hazmı yavaşlatmaktadır. Hazmın yavaşlaması ile birlikte hasta daha erken doymaya başlamaktadır. Bunun sonucunda kilo kaybı meydana gelmektedir. Doygunluk hissi veren botoks, midenin çalışma performansını düşürerek, gıda tüketimini minimuma düşürmektedir. Mide performansının düşmesiyle birlikte, mide daha geç boşalmaktadır. Buna bağlı olarak acıkma olayı gecikmektedir.

İlk aşamada sedasyon uygulaması gerçekleştiriliyor. Boğazın tahriş olmaması için özel bir ilaç verilmektedir. Genel anestezi kategorisindeki bu işlemlerin ardından uzman hekim operasyona başlamaktadır. Kamera eşliğinde gerçekleştirilen botoks enjekte işlemi, yirmi dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşiyor. Bu işlem, mide dışındaki organları olumsuz bir şekilde etkilememektedir.

Mide Botoksu Ameliyatı Dikişsiz Bir Ameliyattır

Diğer ameliyatlara nazaran çok kısa süren botoks operasyonu, endoskopi yardımı ile gerçekleşmektedir. Botoks enjekte işlemi, kesiksiz bir işlemdir. Mideye ağızdan girilmektedir ve özel cihazlarla botoks enjekte edilmektedir. Operasyon sonrasında, hasta günlük yaşantısına devam etmektedir. Ekstra bir ilaç kullanılmamaktadır. Birkaç gün mide bulantısı yaşanabilir. Ancak bu sorunlar kısa sürmektedir. Beklenmeyen bir etki gördüğünde doktora başvurulmalıdır.

Operasyon sonrasında, hasta yaklaşık 1-2 saat müşade odasında beklemektedir. Daha süre sonunda hasta taburcu edilmektedir. Hasta operasyon sonunda normal hayatına devam edebilir.

Ameliyattan Sonra Diyet Programına Uyulmalıdır

Tedavi sonrasında, botoks operasyonunun başarılı sonuç vermesi için, diyet programına uyulması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında gıda tüketimine dikkat edilmelidir. Obeziteye neden olan gıdalar tüketilmeye devam ederse, hasta yeniden kilo almaya başlar. Bu nedenle hasta gıda tüketimine dikkat etmelidir. İlk günler sıvı gıda tüketilmelidir. Daha sonra özel bir diyet programı uygulanmalıdır. Diyet programı uygulandığı zaman kısa sürede kilo verilebilir.

Obezite kategorisindeki bütün hastalar için bu tedavi uygulanabilir. Spor ve ilaç yönteminden daha etkili olan bu yöntem, kısa sürede kilo vermenin en iyi yoludur.

Hasta gıda tüketimine dikkat ettiği zaman %30- %40 kilo kaybı yaşamaktadır. Spor yapmadan ve ilaç kullanmadan bu yöntemle kilo vermek mümkündür. Botoks operasyonunda dikkat edilecek en önemli husus diyet programıdır. Dört ile altı ay arasında botoks yaptıran hasta kilo kaybı yaşanmadığı zaman ikinci bir botoks operasyonu yapılabilir. İkinci bir botoks ameliyatı ile karşılaşmamak için, ameliyat sonrası diyet programına uymak gerekir.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi