Duodenal Switch (SADI-S)

Duodenal Switch Ankara

Kiloyla birlikte meydana gelen psikolojik problemler, hastanın hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Kilo probleminin ortadan kaldırılması, psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkları da beraberinde ortadan kaldıracaktır. Op. Dr. Güven Görkem, bu konuda sizin için profesyonel tedavi yöntemleri sunuyor. Bu yöntemlerden biri de Duodenal Switch (SADI-S), yöntemidir. Bu yöntem, küçük kesiklerle gerçekleştirilen başarılı bir yöntemdir. Kameralı yöntemlerle gerçekleştirilen bu operasyon, kısa sürede sonuç vermektedir.

Tedavinin başarılı olması için öncelikle hastanın motive olması gerekir. Kilolardan kurtulmak hayal değil. Ankara duodenal switch kategorisinde Op. Dr. Güven GÖRKEM, güncel yöntemlerle başarılı sonuçlar elde etmektedir. Kilolarından kurtulmak hayal değil. Hastanın kilo vereceğine inanması gerekir. Bu konuda güncel tedavi yöntemlerimizi değerlendirebilirsiniz.

Duodenal Switch(SADI-S)

Bu yöntem, obezite hastalarının en çok tercih ettiği bypass yöntemidir. Kapalı ameliyat kategorisinde değerlendirilen Duodenal Switch (SADI-S) yönteminde midenin % 80’i çıkarılmaktadır. Bu çıkarma işleminde sleeve gastretomi ve gastrik bypass yöntemi kullanılmaktadır. Midenin şişkin kısmı alınır ve ince bir tüp haline getirilir. Bu ince tüp kısmı yaklaşık olarak 120 ml kapasiteye sahiptir. Bu işlemin ardından ince bağırsak ayrılır ve ortak bir yol açılır. Bu şekilde gıda hazmı azalır.

Midenin erken dolması sonucunda hasta daha az yemek yemektedir. Midenin kısa sürede dolması sonucunda, midenin üst kısmındaki bölüm beyne ‘doyma’ sinyali göndermektedir. Bu şekilde hastanın iştahı kapanmaktadır. Midenin üst kısmının çabuk dolması, hastanın çabuk doymasında önemli rol oynamaktadır. Beyinde meydana gelen doyma hissi, hastanın daha az yemek yemesine neden olur.

Bu operasyon sonucunda mide küçüldüğü için hasta çok daha az yer. Böylece kalori miktarı azalır. Midenin kalori bölümünü vücuda veren kısım alındığı için, vücut kalorisi düşmeye başlar. Operasyonun başarılı olması için, hastanın tedavi öncesi ve sonrasında tavsiyelere uyması gerekmektedir. Tedavi sonrasında istirahat, diyet ve ilaç kullanımı konusunda gerekli bütün işlemler yapılmalıdır. Tedavi sadece operasyonla sınırlı değildir. Hastanın verilen diyetlere uyması gerekir. Yazılan ilaçların düzenli kullanılması da önemli bir konudur.

Duodenal Switch (SADI-S) ve Kullanılan Cerrahi Yöntemler

1- Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi ( Robotik Cerrahi)

Laparoskopik yöntemin tercih edildiği Duodenal Switch (SADI-S) yönteminde robotik cerrahi yöntemi de kullanılmaktadır. Bu yöntemde iki cerrah görev almaktadır. Birinci cerrah ameliyatı yaparken, ikinci cerrah kameradan operasyonu takip etmektedir. Ameliyat esnasında destek gerekirse, ikinci cerrah müdahale etmektedir. Bu yöntemde başarı yüzdesi daha yüksektir. Operasyonun kısa sürede gerçekleşmesi için robotik cerrahi yöntemi tercih edilebilmektedir.

Robotik cerrahi kamerası on altı kata kadar görüntüyü büyütebilir. 3D özelliğine sahip bu cihazlar, ameliyatı yapan cerrahın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Yapılan hatalar an be an görüntülendiği için hata payı sıfıra kadar inmektedir.

2- Açık Cerrahi Müdahale

Bu yöntemde karın bölgesinde büyük bir kesik açılmaktadır. Bu yöntemde dikiş sayısı fazladır ve estetik açıdan problem çıkarmaktadır. Günümüzde laparoskopik yöntemler daha çok tercih edilmektedir. Bu yöntemde dikiş sayısı fazla olduğu için iyileşme süresi de uzamaktadır.

Bu yöntemde hastanın yatış süresi artmaktadır. Dikişlerin iyileşmesi yaklaşık iki haftayı bulmaktadır. Bu süre zarfında hastanın dinlenmesi ve ağır iş yapmaması gerekir. Dikişler için düzenli bir şekilde pansuman yaptırılmalıdır. Bütün bu olumsuzluklar nedeniyle Laparoskopik Cerrahi yöntemi tercih edilmektedir.

3- Laparoskopik Cerrahi ( Minimal İnvaziv Cerrahi)

Bu yöntemin en önemli özelliği küçük kesiklerle müdahale işleminin gerçekleşmesidir. Küçük kesikler iz bırakmaz ve estetik problem meydana getirmez. Bu yöntemde operasyon 2d ve 3d görüntülenebilir.

Duodenal Switch Operasyonu Sonrası

Operasyon sonrasında ilk hafta kontrol muayenesi yapılmaktadır. İyileşme süreci ve uyum süreci, bu aşamada test edilmektedir. Kontroller bir yıla içerisinde düzenli bir şekilde yapılır. Düzenli bir şekilde yapılan kontrol işleminde, gıda tüketimi ve sonuçları değerlendirilir.

Kontrol işlemlerinde gerektiği zaman uzman doktor sizi beslenme uzmanına sevk edecektir. Vitamin eksikliği durumu meydana gelirse, vitamin takviyesi reçeteye eklenmektedir.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi