Gastrik Bypass

Gastrik Bypass Ankara

Çağımızın hastalıklarından biri olan obezite, aşırı kilo alma hastalığıdır. Sağlık ve estetik açıdan problem meydana getiren kilolar, ameliyatlı veya ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Ameliyat veya ameliyatsız yöntemler, her hasta için uygulanmamaktadır. Vücut kitle indeksi, bu konuda belirleyici rol oynamaktadır. Ayrıca hastanın diğer rahatsızlıkları da bu konuda belirleyici rol oynamaktadır.

Gastrik Bypass, mide küçültme operasyonları içerisinde değerlendirilen bir seçenektir. Op. Dr. Güven Görkem, ameliyatlı ve ameliyatsız mide operasyonlarında başarılı sonuçlar elde ediyor.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan bu yöntem, zayıflamak için tercih edilmektedir. Mideden bağırsaklara yeni bir yolun yapımı anlamına gelen Gastrik Bypass, kısa sürede hastanın zayıflamasında etkili rol oynamaktadır. Ankara gastrik bypass konusunda Op. Dr. Güven Görkem’in tavsiyelerine değerlendirebilirsiniz. Midenin büyük bir bölümü iptal edilmektedir. Kalan küçük kısım ise ince bağırsağa bağlanmaktadır.

Gastrik Bypass Operasyonunun Genel Özellikleri

1- Gıda alımını azaltan bir operasyondur.

2- Mideyi küçülttüğü için emilimi azaltmaktadır.

3- Midenin yaklaşık % 90-95’lik kısmı devre dışı kalır.

4- İnce bağırsağın ve on iki parmak bağırsağının üst kısmından yaklaşık 1 metrelik bölüm devre dışı kalır.

5- Mide küçüldükten sonra yaklaşık 15-30 ml kapasite özelliğine kavuşmaktadır.

6- Kalan üst kısım, midenin en az esneyen kısmıdır ve beyne doygunluk sinyali buradan gönderilir. Bu nedenle hasta kısa sürede doyar.

7- Midenin bu derece küçülmesi, hastanın kısa sürede doymasında etkili rol oynamaktadır.

8- Bu yöntemle fazla kalori vücuda yayılmadan bağırsaklar yoluyla dışarı atılmaktadır.

Operasyonun Yapılışı

Bu operasyon laparoskopi yöntemiyle yapılan bir tedavi şeklidir. İlk aşamada anestezi uygulanmaktadır. Daha sonra mide üzerine citte küçük kesikler oluşturulmaktadır. Operasyon boyunca video çekimi, cerrahi teleskop ve benzeri tıbbi cihazlar rahatlıkla kullanılmaktadır.

İlk aşamada, mide girişi ile yutma borusu arasındaki küçük mide bölümü kapatılır. Bu bölüm ayrılır ve ilk aşama gerçekleştirilir. Üst kısımda 30 ml kapasiteli küçük bir mide poşu meydana gelir. Stapler ile bu küçük mide poşu bağlanır. Ayrılan büyük bölüm ise alınmaz, devre dışı bırakılır.

Gastrik Bypass Ameliyatının Çeşitleri

1- Mini Gastrik Bypass ( Loop Gastrik By Pass)

Bu yöntem fazla tercih edilmemektedir. Tercih edilmemesinin nedeni, Safra kesesi ve pankreasın, yemek borusu ve mideyi rahatsız etmesidir. Bu yöntemde bağırsak bölünmez ve direkt mideye bağlanır.

2- Distal ( Gastrik By Pass Roux- En – Y)

Bu operasyonda, bağırsağın safra ile buluşan kısmının 1 mt. ileriden bağlanması ile gerçekleşmektedir. Kalori enzimini engelleyen bu yöntemde vitamin gereksinimi meydana gelmektedir.

3- Proksimal (Gastrik Bypass- Roux-En-Y)

Mide by pass kategorisinde en çok kullanılan yöntem Roux-En-Y (proksimal), ABD’de bariatrik prosedür olarak uygulanmaktadır. İnce bağırsaktan yaklaşık olarak 50-75 cm kesilir. Kesilen kısım atılır ve ince bağırsak oluşturulan yeni mide poşuna bağlanır. Safra ve pankreas sıvılarının geçiş yaptığı bölüm ince bağırsağa bağlanır.

Hangi Hastalar İçin Gastrik Bypass Uygulanır?

Bu tedavi için hastanın belli kriterlere ulaşması gerekmektedir. Obezite seviyesine ulaşan ve vücut kitle indeksi 35’i bulan hastalar için gastrik bypass ameliyatı uygulanmaktadır. Özellikle insülin direnci ve eklem problemleri baş göstermeye başladıysa ameliyat gerekli hale gelmektedir.

Astım ve tansiyon gibi rahatsızlıklarda Gastrik Bypass, tedavi edici özelliklere sahiptir. Kilo kontrolünün ortadan kalkması durumunda hasta için bypass kaçınılmazdır.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Operasyon öncesinde, vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan hastalar için, aşağıdaki tetkikler uygulanmaktadır.

1- Karın ultrasonu (tüm),

2- Akciğer için solunum testi,

3- Anestezi uzmanı eşliğinde mide endoskopi,

4- Kalp Grafisi (EKG),

5- Kanla ilgili biyokimya testleri,

6- Akciğerin Grafisi,

7- Hepatitle ilgili testler,

8- Hormonla ilgili testler,

9- Hemogram,

10- Eko (ihtiyaç duyulursa)

11- Efor (ihtiyaç duyulursa)

Yapılan testler sonucunda her hangi bir engel çıkmadığı zaman ameliyat kararı verilmektedir. Genel anestezi uygulandığı için hasta her hangi bir acı hissetmemektedir. Ameliyat sonrasında da ağrıların minimuma düşürülmesi için ağrı kesici verilmektedir. Ameliyat sonrası, doktor tavsiyesine uyulduğu zaman iyileşme süresi kısalmaktadır.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi