Kalıcı Zayıflama

Kalıcı Zayıflama Ankara

Kalıcı zayıflamanın önünü açan birçok tedavi yöntemi Amerika ve Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de uygulanmaya başlamıştır. Çocuk ve yetişkinlere özel olarak tatbik edilen bu tedavi yöntemlerinin birçoğu ameliyatsız bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak aşırı kilolular dışında kendisine obez teşhisi konulmuş hastalar için ameliyat gerektiren tedavi biçimleri de mevcuttur. Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven Görkem gözetiminde gerçekleşen ilk muayeneden sonra hasta hikayesi dinlenir ve çeşitli incelemeler yapılır.

En doğru tedavi yönteminin tespiti en az tedavinin uygulanışı kadar kritik bir öneme sahiptir. Bunun için çeşitli teknolojik cihazlardan faydalanılmaktadır. Yağ ve kas kitle endeksleri ölçülerek kalıcı olduğu kadar sağlıklı zayıflama parametreleri de geliştiriliyor. Günümüzde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok şehrin sağlık departmanlarında farklı türde tedavi yöntemleri aktif olarak tatbik edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı ve Uygulanışı

Tıp literatüründeki adı Sleeve Gastrektomi olan tüp mide ameliyatı başarıyla uygulanan tedavi seçeneklerinin başında geliyor. Toplamda iki türü bulunmaktadır. Hastanın durumuna göre kapalı ya da açık cerrahi yöntemlerle yapılabilir. Her iki yöntemde de kalıcı bir şekilde zayıflamak mümkün olabilmektedir. Ancak hiçbir şekilde kesin zayıflama garantisi bulunmamaktadır. Bu ameliyatlardan sonra yeme- içme kriterlerinde köklü değişimlere gitmeli ve elde edilen zayıflık çeşitli egzersizlerle desteklenmelidir.

Tüp mide ameliyatı çift yönlü olarak kalıcı zayıflamayı sağlar. Açlık hissini doğrudan tetikleyen Ghrelin hormonunun fonskiyonel yapısı değiştirilmektedir. Kişi çok daha az yiyerek kısa sürede tokluk hissine kavuşur. Bu sayede kalıcı zayıflamanın olanaklı geliştirilmiş olur. Bu hormonal etkiler kapsamında birçok yetişkinin ve çocuğun aylar içerisinde ideal kilolara yaklaşmasını olanaklı hale getiriyor. Söz konusu uygulamanın ikinci etkisi ise hacim küçülmesi sağlamasıdır. Midenin dörtte üçlük kısmı çıkarıldığı için fiziksel olarak gıda alımı kesintiye uğratılır.

Tüp mide ameliyatında genel anestezi uygulanmaktadır. Hasta işlem sırasında herhangi bir acı hissetmez. Toplam süresi ise 1 ile 1.5 saat arasında değişmektedir. Uygulama sonrasında hasta belli bir zaman aralığında hastanede müşahede altında tutulmaktadır. 15 gün kuralı da bu ameliyatların en belirleyici kriterleri arasında gösterilmektedir. Hasta uygulamadan sonra ilk 15 gün boyunca katı hiçbir besini almamalıdır. Doktorun uyarıları ve tavsiyeleri de mutlak surette dinlenmelidir.

Mide Kelepçesi ve Uygulama Alanları

Gastric Banding adıyla da bilinen mide kelepçesi yakın geçmişte oldukça revaçta olan ve binlerce kişi tarafından tercih edilen fakat şu anda pek tercih etmediğimiz bir diğer tedavi yöntemidir. Mide bölgesine taktırılan kelepçe ile birlikte istenen sonuçların elde edilmesi mümkün olabilmektedir.

Mide kelepçesi uygulama alanları bakımından oldukça geniş seçeneklere sahiptir. Başta diyet ve spor yaparak istediği kiloya erişemeyen hastalar için ideal kabul edilmektedir. Aynı zamanda mide balonu tedavisinin sonuç vermediği durumlarda da alternatif bir tedavi yöntemi olarak tatbik edilebilir. Uygulanabilecek yaş aralıkları ise 18- 60 olarak belirtilmiştir. En az dört yıldır obez olan hastaların önceliği bulunmaktadır. Mide kelepçesi için belli başlı kriterlerin de tam olması gerekiyor. İlaç ya da alkol bağımlılığı olan hastalara komplikasyon riskine karşı mide kelepçesi takılmamaktadır. Son kriterler arasında şeker bağımlılığı ve yeme bozukluklarının bulunmaması şartı aranıyor.

Bir Diğer Seçenek: Mide Bypassı

Hem kalıcı hem de sağlıklı zayıflama yöntemleri arasında bir diğer seçeneği mide bypassı oluşturmaktadır. Tıp literatüründeki karşılığı Gastric Bypass adıyla bilinmektedir. Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da sıklıkla uygulanan bir tedavidir. Mide hacmi büyük oranda küçültülerek gıda alımı fiziksel olarak azaltılır. Yeni mide, ince bağırsağın arka kısmına yerleştirilir.

Etkileri hastadan hastaya değişmek üzere 18 ay ile 24 ay arasında kendini göstermektedir. Bazı hastalarda yüzde elli oranında kilo kaybı gözlemlenirken, bazı hastalarda bu oran yüzde seksen beşe kadar çıkar. Doktorun yazdığı ilaçlar periyodik aralıklarla ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Erken ve geç dönem olmak üzere ikiye ayrılan takiplere de mutlak surette katılım gösterilmelidir.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi