Loop Bipartition

Loop Bipartition Ankara

Son yıllarda artış gösteren şeker hastalığı, kandaki şeker seviyesinin yükselmesine bağlı olarak meydana gelen bir problemdir. Pek çok soruna bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlar arasında tetikleyici hastalıklar, beslenme ve genetik gibi faktörler yer alır. Netice olarak pankreasın vücut için gerekli insülini üretmemesi ya da üretilen insülin miktarının metabolik açıdan yeterli glikoz dengesi yakalayamaması söz konusu olur.

İnsülin hormonu açısından kana karışma etkinliğinin düşük seviyede olması, kandaki şeker seviyesini yükseltir. Böylece farklı organlar ve sistematik fonksiyonlar vücut içerisinde olumsuz yönde etkilenir. Tip 2 diyabetliler için Loop bipartition operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven Görkem, şeker hastalığı için ideal tedavi yöntemi uygulamaktadır.

Şeker Hastalığı İçin Tanı Nasıl Konur?

Şeker hastalığı belirtileri ile doktora başvuran hastalar için, açlık kan şeker tahlili istenir. Özellikle son dönemlerde kan şeker seyrini gösteren HbA1c düzeyinin 6,5’un üzerinde olması, doğrudan şeker hastalığını ifade etmektedir. Aynı teşhis rastgele gerçekleştirilen şeker seviyesinin 200mg/ dL’nin üzerine çıkması ile de tanı konmasına yeterlidir.

Sonraki aşamada şeker hastalığının hangi gruba dahil olduğuna dair hamleler gerçekleşir. Yapılacak olan tedavi yöntemi noktasında Tip 1 ya da Tip 2 belirlenmesi doğru teşhis ve tanı ile uygulamanın, sağlıklı bir süreçte tamamlanmasına olanak vermektedir.

Loop Bipartisyon Ameliyatı Nedir?

Farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan şeker hastalığını dengelemek için yapılan müdahaleye loop bipartisyon denmektedir. Doğru tanı ve teşhis ile beraber yüksek başarı oranı sağlayan T2DM hastaları için, Loop Bipartisyon ameliyat ile sindirim fonksiyonları korunmaktadır. İki ayrı basamak üzerinden operasyonun gerçekleştirildiği bu ameliyat, vücuttaki şeker oranı dengelenmesinde en etkin rolü oynamaktadır.

İlk basamakta standart bir geniş tüp mide oluşumu sağlanır. İkinci aşamada ise midenin alt kısmında yer alan antrum bölgesinden ince bağırsağa baypas-anastomoz uygulaması gerçekleşir. Zayıflama etkisi de bulunan bu cerrahi müdahale sonrasında, ince bağırsak hormon fonksiyonları yeniden sağlılıa bir sürece girer. Risk faktörünün düşük olduğu loop bipartisyon ameliyatı, vücutta herhangi bir yabancı materyal ile dolaşma mecburiyeti oluşturmaz.

Bu yöntem üzerinden ayrıca bütün sindirim sistemi endoskopik yol ile incelenir ve problem teşhisi konmuş ise müdahale gerçekleşir. Loop bipartisyon ameliyatı ile 3 ay sonra normal kan şekeri seviyesi %90 oranında dengelenir. Ayrıca obez ve tip 2 hastaları 6 ayın sonunda ideal kilosuna ulaşır ve beslenme sorunları büyük oranda yok olur.

Şeker Hastalığından Ameliyat ile Kurtulmak Mümkün mü?

Şeker hastalığı için gerçekleştirilen ameliyatlar konusunda Tip 2 sorunu yaşayan bireyler için bu sorundan kurtulmak mümkün. Ancak tip 1 seviyesine ulaşmış hastalar adına ne yazık ki olumlu yanıt vermek doğru değil. Nitekim vücut içerisinde eğer insülin yoksa bu ameliyat gerçekleştirilemez. Yapılan cerrahi müdahale ile yaklaşık %80 ve %90 civarında düzelme yaşanmaktadır.

Elbette hastanın yaşına, hastalığın süresine, insülin miktarına ve ameliyatın tipine bağlı olarak bu oran değişkenlik gösterebilmektedir. Loop bipartisyon ameliyatı sayesinde hastalar şeker hastalığının ilerleyen dönemlerdeki tahribatından kurtulma olanağını elde etmektedir. Böylece gerçekleştirilen metabolik cerrahi müdahale sayesinde, hastalar yeniden sağlıklı ve konforlu yaşamına dönüş yapabilmektedir.

Şeker Hastalığı En Sık Kimlerde Görülür?

TİP 2 şeker hastalığının temelinde insülin salgılanmasındaki bozukluk yatar. Obezite, sağlıksız beslenme ve genetik gibi pek çok faktör üzerinden ortaya çıkabilmektedir. Zaman içerisinde doku üzerindeki insülin duyarlılığı bozulur ve direnç söz konusu olur. Özellikle hazır yiyeceklerle beslenme, hareketsiz yaşam, çok fazla kafeinli içecekler kilo alımında etkili unsurlar arasında yer alır.

Böylece sindirim sistemi doğrudan etkilemekte ve insülin ihtiyacı daha fazla artış göstermektedir. Bu tür durumlarda Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM kontrolü altına destek alabilir; atılacak en doğru adımlar için çözümler elde edebilirsiniz. TİP 2 hastalığını geride bırakmak ve yeniden sağlıklı yaşama kavuşmak adına, Ankara ve çevresi için başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi