Mide Bypass

Mide Bypass Ankara

Obezite tedavisinde en çok tercih edilen ameliyat türü mide by pass’tır. Kısıtlayıcı ve emilim azaltıcı özelliğe sahip bu operasyon türü, iki şekilde karşımıza çıkıyor. Mini Gastrik Bypass ve (RYGB) Roux en Y Gastrik Bypass olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Op. Dr. Güven Görkem, bu iki yöntemi başarıyla uygulamaktadır.

Mide by pass ameliyatı, obezite hastalığının ilerleyen evrelerinde uygulanıyor. İlaç ve egzersiz gibi önlemlerin işe yaramadığı durumlarda ameliyat söz konusudur. Ameliyat için hastanın vücut kitle indeksi 35-40 civarında olması gerekiyor. Ankara Mide By Pass ameliyatı için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Mide By Pass Nedir?

Emilim engelleyici ve kısıtlayıcı özelliklere sahip olan bu operasyon, midenin küçültülmesine dayalı bir operasyondur. Midenin küçültülmesine dayalı bu operasyon, hastanın kısa sürede doymasına neden oluyor. Ayrıca ince bağırsağa giden yolun kısalması ile birlikte midenin sindirim özelliğine de kısıtlama getiriliyor.

Roux en Y Gastrik Bypass

Bu yöntemde midenin çapı küçültülüyor. Mide yaklaşık 15 ile 30 cc olacak şekilde küçültülüyor. Midenin küçülmesiyle birlikte hasta daha az yiyerek kısa sürede doyuyor. Midenin duedonum bölümü ve ince bağırsak girişi alındığı için, yüksek kalorili yiyecekler sindirilemiyor.

Mideye inen gıdalar, peristaltik hareketlerle krem kıvamına getirilir. On iki parmak bağırsağına geçer ve buradan kalın bağırsağa nakledilir. Roux en Y Gastrik Bypass operasyonunda on iki parmak bağırsağı devre dışı bırakılır. Böylece sindirim azaltılır ve vücudun kilo almasına neden olan kalori minimuma düşer. Midenin şişkin olan kısmı alınır ve yukarıda kalan %5-10’luk kısım ince bağırsağa bağlanır.

Diğer bölgelerden gelen seksresyonlar (karaciğer safrası, mide sıvısı, pankreas sıvısı ve duedenum enzimleri), ince bağırsak bağlantı noktasında kana karışmaktadır.

Mini By Pass Operasyonu

Bu operasyon Roux en Y Gastrik Bypass operasyonuna benzemekle birlikte yöntem bakımından farklıdır. Bu yöntemde, midenin giriş bölümünde küçük bir mide tüpü oluşturulur. Bu oluşturulan bölüm midenin diğer bölümünden ayrılır. Ayrılan bu bölüm atılmaz ve enzim üretmeye devam eder. Giriş bölümüne yerleştirilen küçük mide ince bağırsağın orta kısımına bağlanır. Bu bağlantı işlemlerinde özel aletler kullanılır. Gıda geçişi için gerekli boşluk da bu aşamada oluşturulur.

Yiyecekler oluşturulan küçük midede birikir. Bu bölümde biriken gıdalar direkt olarak ince bağırsağa iner. Duedenuma ve midenin büyük kısmına uğramayan yiyecekler, sindirilmeden bağırsağa gider. RNYG yöntemine göre daha başarılı olan Mini Mide By Pass operasyonu, daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Uyum ve kilo kaybı gibi konularda bu operasyon daha başarılıdır.

Mide by pass operasyonu, diyabet hastalarında da olumlu sonuçlar vermektedir. Hastaların %85’i bu operasyon sayesinde tedavi olabilmektedir.

Mide By Pass Ameliyatı Sonrası

Bu ameliyat sonrasında ilk bir yıl içerisinde hasta hızlı bir şekilde kilo kaybeder. Yaklaşık %60-80 oranında kilo kaybı meydana gelir. Vücudun operasyona uyum sağlaması ile birlikte, vücut yeni beslenme alışkanlığı kazanmaya başlar.

Operasyondan önce uyku apnesi problemi yaşayan hastalar, by pass sonrasında bu rahatsızlıktan tamamen kurtuluyor. Kilonun neden olduğu hırlama ve uyku düzensizlikleri de kademeli olarak ortadan kalkıyor. Kalp rahatsızlıkları, tansiyon ve şeker gibi ciddi hastalıklar da kısa sürede tedavi oluyor. Kısacası kiloya bağlı rahatsızlıklar operasyon sonrasında iyileşme sürecine giriyor.

Operasyon sonrasında, hasta düzenli bir şekilde doktorun tavsiye ettiği vitamin ilaçlarını kullanması gerekmektedir. Orta ve düşük risk grubuna giren bu operasyon, % 1 komplikasyon riskine sahiptir. Risk yüzdesinin düşük olması, bu tedavi yönteminin başarılı olmasında önemli rol oynamaktadır.

Ameliyat sonrasında kanama ve kaçaklar meydana gelebilir. Kontrol seanslarını ihmal etmemelisiniz. Düzenli bir şekilde kontrollerinizi yaptırmalısınız. Beklenmeyen bir durum görüldüğü zaman doktorunuza başvurunuz.

Kontrol işlemleri, erken dönemde düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bu erken dönemde vücut uyum sağlamaya çalışmaktadır. Operasyonun başarılı olması için doktor tavsiyesine uyulmalıdır. İlaçlar, perhizler ve kontroller, düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi