Mide Kelepçesi

Mide Kelepçesi Ankara

Doğru bir tedavi planının yapılmasıyla birlikte mide kelepçesi kullanımıyla 1 yıl içinde fazla kiloların büyük bir kısmından kurtulmak mümkün. İdeal kilosunun en az 30 kilo üstünde olan kişiler için önerilen sistem, Ankara ve çevresinden gelen hastalar için kliniğimizde güvenle uygulanır. 5 yıllık güvenli bir kullanım ile fazla kiloların %80’inden kurtulma imkanı vardır.

İdeal Kilonuzun Üzerinde misiniz?

Son yılların en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezite, kişilerin ömürlerinden çalmakla kalmaz, sağlık harcamalarının da artmasına neden olur. Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olanlar için önerilen yöntem uygulanmadan önce adayın şişmanlığa bağlı olarak ortaya çıkan diğer sağlık sorunları da gözden geçirilir. Diyabet, eklem hastalıkları, yüksek tansiyon, uyku apnesi veya kalp yetmezliği olmayan kişiler;

  • Uzun süreli diyet
  • Düzenli egzersiz ve
  • Medikal çözümlerle kilo verememişse mide kelepçesi akıllara gelebilir.

Tıp dilinde “Laparoskopik mide bandı” olarak anılan yöntem halk dilinde “Mide kelepçesi” olarak bilinir. Kısıtlayıcı ve gıda emilimini azaltıcı destek sağlayan uygulama, kendi içinde çeşitli avantajlara sahiptir.

Mide Kelepçesi Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Travma riski en az olan cerrahi yöntemde mide veya bağırsaktan parça alınması söz konusu değildir. Yaklaşık 4-5 adet laparoskopik kesi uygulamanın güvenle tamamlanmasına yeter. Hastanede yatış süresinin kısalmasını sağlayan yöntemde işleme bağlı komplikasyon yaşanma riski minimum seviyededir. En önemli sonuç ise uygulamanın geri dönüşündeki başarı yüksekliğidir.

Ameliyat sonrası uygulamalar; mide kelepçesi takılan kişinin ameliyat sonrası yaşamında radikal değişiklikler yapması şarttır.

  • Sağlıklı beslenme
  • Düzenli egzersiz ve
  • Diyet tedavinin başarısı için olmazsa olmaz kurallardır.

Hekim tarafından önerilen günlük kalori alımının 3 öğüne eşit olarak bölünmesi ve bu miktarın hiçbir şartta aşılmaması kişisel disiplin sürecinin ilk engelidir. Cerrahi müdahalenin ardından geçen ilk günlerde hasta sıvı gıdalar ve suyla beslenir. Daha sonraki 4 hafta içindeyse yumuşak gıdalara yavaş yavaş geçilebilir. Çorba, yoğurt, meyve suyu ve püre bu dönem için ideal besin kaynaklarıdır. 6.haftanın sonunda çok iyi çiğnemek şartıyla katı gıdalara geçilebilir.

Mide Kelepçesi Olan Kişilerin Yeme Alışkanlıkları Nasıl Düzenlenir?

Sağlıklı bir yaşam için vücudun tüm organlarının birbiriyle uyum içinde çalışması gerekir. Aşırı kilo nedeniyle bozulan veya hasar alan bölümleri etkili tedavisi kilo kaybı ve cerrahi müdahale sonrası iyileşme sürecinde en büyük yardımcıdır. Katı gıdalara geçen hastaların besinleri çok iyi çiğneme şartı arandığı için bir diş doktoruna giderek varsa gerekli tedavi planının yapılması önerilir.

Sindirimi kolay katılığa sahip et ürünleri günde 1 ya da en fazla 2 dilim ekmekle desteklenir. Mide kelepçesi taktırmış olan birinin kesinlikle yememesi gereken gıdalar arasında; yüksek kalorili içecekler, alkol, kek, pasta, bisküviler, çikolata, tatlılar, bal ve marmelat sayılabilir. İçeceklerin tatlandırıcı kullanılmayan çay ve kahve olması tercih edilmelidir.

Mide Kelepçesi Nasıl Takılır?

Cerrahi yöntem uygulanmadan önce adayın; diyetisyen, psikiyatrist ve endokrinolog tarafından görülmesi istenir. Operasyon genel anestezi altında ve laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Midenin üst kısmında uygun alan bırakılarak yerleştirilen kelepçe veya bantın port rezervuar kısmı cilt altına yerleştirilir.

Ameliyat 1 ila 1,5 saat civarında sürer. Hastanede yatış süresi maksimum 48 saattir. Müdahale sonrasındaki ilk 2 hafta içinde hasta normal hayatına geri dönebilir. Genel Cerrahi Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven Görkem sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimle hastalarını fazla kilolardan kurtarmak için en uygun yöntemi belirler.

Mide Kelepçesi Uygulaması Estetik Amaçlı mıdır?

Kişinin sağlığının tehdit eden obezite sorunu, farklı hastalıkların oluşumunu da tetikler. Bu tür bir uygulama öncelikli olarak şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi risklerin bertaraf edilmesi için uygulanır. Tüm yaşananlar sonunda adayın estetik anlamda kendine olan güveni de geri gelecektir. Operasyon sonunda ilk yıl kontrollerin 4-12 haftada bir yapılması önerilir. Kontrollere mide kelepçesi durduğu sürece devam edilir. Kelepçe hasta istediği ve hekim uygun bulduğu zaman yine laparoskopik yöntemlerle çıkarılır.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi