Mide Küçültme

Mide Küçültme Ankara

Yaşam standardını düşürmesiyle pek çok hastalığı da tetikleyen obezite, her geçen yıl daha fazla insanı etkisi altına alıyor. Damar tıkanıklığı, şeker hastalığı, gebe kalamama riski, yüksek tansiyon gibi daha pek çok hastalık obezite ile beraber insan sağlığını tehdit etmektedir. Tabii obezite sorunu sadece çok yeme ile ortaya çıkmaz. Yanlış ilaç kullanımı, dengesiz beslenme, genetik dizilim ve farklı hastalıklar obezitenin tetikleyicisidir.

Aşırı kilo ve obezite problemi ile karşı karşıya kalan bireyler, bu konuda farklı yöntemlere başvuruyor. Özellikle ameliyatsız obezite tedavisi her ne kadar çok fazla tercih edilse dahi; kilo konusunda belirli eşik aşıldığı zaman obezite cerrahisi tek tedavi çözümü oluyor. Yüksek başarı sağlayan mide küçültme ameliyatı konusunda, Op. Dr. Güven Görkem güvencesiyle tüm bilmek istediklerinizi öğrenebilirsiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir ve Neden Yapılır?

Obezite problemi ile baş eden hastaların yavaş yavaş ve dengeli şekilde ideal kilosuna ulaşması için, mide küçültme ameliyatı gerçekleştirilir. Oldukça başarılı sonuçlar doğuran bu cerrahi operasyon, efektif sonuçları ile ideal kiloya ulaşma imkanı vermektedir. Bu yüzden en popüler obezite cerrahi ameliyatları arasında yer alıyor. Temel yöntem midenin yarısının ya da daha fazla kısmının alınması veya midenin bağırsağa bağlanması üzerine kuruludur.

Obezite problemi yaşayan hastanın bu ameliyata uygun olduğu belli tetkikler, analiz ve testler üzerinden belirlenir. Özellikle egzersiz, diyet ve ilaç tedavisi üzerinden gerekli kiloyu veremeyen hastalar için en ideal yöntem mide küçültme ameliyatıdır. Buradaki amaç açlık-tokluk hissini dengeye getirecek; hastanın daha az gıda ve kalori almasına olanak tanıyacak doğal bir zayıflama süreci elde etmektir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Laparoskopik yöntem üzerinden gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatı, cerrahi müdahaleyle midenin yaklaşık %80 kısmının alınması üzerine kuruludur. Mikronluk ameliyat olarak da dile getirilebilecek bu yöntem, karın bölgesinde açılan 1,3 mm kesiler üzerinden, özel aletler ile midenin büyük bir bölümünün alınmasına yöneliktir. Laparoskopik yöntem aracılığıyla uygulanan mide küçültme ameliyatı, vücudun fazla strese girmesine engel olmaktadır. 3 farklı seçenek üzerinden mide küçültme ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

  • Tüp mide ameliyatı
  • Gastrik Bypass ameliyatı
  • Mide kelepçesi ameliyatı

Hastanın içinde bulunduğu obezite durumu, diğer hastalıklar ve doktor tetkikleri göz önüne alınmak suretiyle bu cerrahi operasyonlar arasından tercih yapılır.

Mide Küçültme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Ameliyatsız obezite tedavisi ile istediği kiloya inemeyen ya da aşırı kiloya sahip hastalar, mide küçültme ameliyatı olabilir. Bunun rahatsızlığa bağlı olarak da değişkenlik gösterebileceğini söyleyen Op. Dr. GÜVEN GÖRKEM, koşullara uygun hastaların güvenle mide küçültme ameliyatını yaptırabileceğini dile getiriyor. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalar bu ameliyat için uygundur. Tabii burada yağ kitlesi de %30’un üzerinde olmalı ve operasyonu etkileyecek yeni yapılmış bir ameliyat bulunmamalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatının Yararları Nelerdir?

Yeniden sağlıklı bir yaşama kavuşmak ve ideal kiloya ulaşmak için etkili olan mide küçültme ameliyatı, obezite problemini büyük oranda yok etmektedir. Bu konuda hasta, gerçekleştirilen ameliyat ile fazla kilosunun yaklaşık %80-90 kadarından kurtulma şansını elde edebilmektedir. Üstelik mide-bağırsak sistemi arasındaki gıda geçişinde herhangi bir değişiklik yaşanmadan sağlıklı şekilde kilo verme imkânı bulunmaktadır.

Ayrıca risk faktörü daha düşüktür ve iyileşme süreci daha hızlıdır. Yaşanan metabolik sorunların da üstesinden gelmeyi başaran bu ameliyat sayesinde, pek çok hastalıktan birey kurtulabilir ya da hastalığı en düşük seviyeye çekebilir.

Eskisi Gibi Tekrar Sağlıklı ve İdeal Kilonuza Ulaşın

Ameliyatsız obezite tedavisi ile istenilen kiloya ulaşamadığı zaman, devreye mide küçültme ameliyatı girer. Oldukça başarılı sonuçlar doğuran bu cerrahi operasyon, yeniden eskisi gibi sağlıklı ve ideal kiloya ulaşım imkanı vermektedir. Profesyonel bir sürece ile gerçekleştirilen bu tedavi konusunda, Ankara ve çevresi adına iletişim kurabilirsiniz. Ameliyat sonrası yapılması gereken doktor önerilerine dikkat ederek, kısa süre içerisinde yeniden yüksek yaşam standardınıza kavuşabilirsiniz.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi