Obezite Revizyon Ameliyatı

Obezite Revizyon Ameliyatı Ankara

Obezite ve aşırı kiloya bağlı olarak farklı çözüm yolları uzman doktor kontrolü altında ele alınır. Çağımızın en önemli problemleri arasında yer alan obezite için, ameliyatsız tedavi ve cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Ameliyatsız obezite tedavi ile hasta istediği kiloyu veremediği zaman cerrahi müdahale gerçekleşir. Cerrahi yoldan yapılan operasyonla beraber hasta belirlenen kilonun altına düşmediğinde ise, yeniden cerrahi müdahaleye başvurulur. Bu cerrahi müdahaleye revizyon cerrahisi denir. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM, Obezite ve metabolik cerrahi alanında hastalarına sağlıklı bir süreç ile revizyon gerçekleştirmektedir.

Revizyon Cerrahisi Neden Uygulanır?

Dünya çapında gerçekleştirilen obezite cerrahisiyle, hastaların 1,5 yıl içerisinde %50’nin üzerinde kilo kaybı yaşanması gerekmektedir. Eğer bunun altında bir değer çıkarsa operasyon başarısız sayılır. Bunun nedeni ileriki zamanlarda gerçekleşen komplikasyonların, yeniden kilo alımına sebep olmasıdır. Gerçekleştirilen farklı yöntemler altındaki obezite cerrahisi, belirli yüzdelerle bazı dönemler istenilen kilonun altına inmede istenilen sonucu vermez.

Genelde mide küçültme ameliyatı üzerinden operasyon uygulanır. Böylece hastanın doğal yoldan dengeli beslenme ve egzersiz ile beraber kilo vermesine olanak tanınır. Ancak belirlenmiş kilonun altına inilmediği zamanlarda farklı komplikasyonlar ile tekrar kilo alımı başlar. Böyle durumlarda revizyon cerrahisi devreye girer ve başarılı sonuçlar alınır.

Revizyon Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirli tetkikler ve analiz neticesinde, hastanın daha önce olduğu ameliyat üzerinden inceleme gerçekleştirilir. Aynı zamanda kan ve hormon testleri, MR ve tomografi uygulaması yapılır. Gerekli bölüm ve dallar üzerinden tüm incelemeler ele alınır. Böylece uygulanacak olan revizyon cerrahisi için tüm problemler minimum seviyeye indirilir.

Çok küçük bir kesi üzerinden gerçekleştirilen Laparoskopi ameliyatı, mutlaka uzman doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Açılmış olan kesirlere yerleştirilen portlar, kullanılan aletlerin karın bölgesine ulaşmasına olanak tanır. Video kamera üzerinden bağlantı kuran cerrahi teleskop portlardan biridir. Diğerleri ise cerrahi müdahale için kullanılan aletlerdir. Böylece müdahale gerçekleştiren doktor, cerrahi operasyon uygulamasını monitör üzerinden izler.

Revizyon Cerrahi Yöntemleri Nelerdir?

Daha önce gerçekleştirilmiş olan ameliyata bağlı olarak, farklı revizyon cerrahi yöntemleri ele alınır. Uygulamanın bütünlük sağlaması ve sağlıklı bir süreç gerçekleşebilmesi için, mutlaka revizyon cerrahisi öncesi tüm tetkikler ve incelemeler yapılmalıdır. Daha sonra farklı revizyon cerrahi yöntemler üzerinden uygulama gerçekleştirilir.

  • Mide bandı olan bireyler
  • Gastrik Bypass olan hastalar
  • Sleeve Gastrektomi (Tüp mide) ameliyatı geçirmiş hastalar

Kimlere Revizyon Cerrahisi Uygulanamaz?

Obezite ameliyatı sonrası istenilen kilo kaybı yaşanmadığı zaman, doktor kontrolü altında revizyon cerrahisi gerçekleştirilir. Gerekli olan teknik ve analiz ile incelemeler tamamlandıktan sonra, uzman doktor yapılacak müdahale için onay verir. Ancak bazı durumlarda hastalar, ameliyat için gerekli kriterleri karşılamaz.

  • Uyuşturucu madde kullanımı
  • Yemek yeme bozukluğu (Maladaptif) sorunu tespit edilen hastalar
  • Nutrisyonel ve vitamin alımını kabul etmeyen hastalar
  • Medikal tedavi olmayan ve reflü şikayeti bulunan hastalar

Revizyon Cerrahisi Sonrası Neler Yapılmalı?

Mikronluk bir ameliyat üzerinden çok küçük kesiler ile yapılan müdahale sonrası, alanda iz kalmıyor. Doktor kontrolünde verilen ağrı kesiciler kullanıldığı zaman iyileşme süreci içerisinde herhangi bir ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrası sızıntı ve açılma durumu yaşanıp yaşanmadığının anlaşılması için, 2 günde bir kaçak testi gerçekleştirilir.

Ameliyatın ikinci gününün ardından sıvı tüketimi başlayabilir. 2 hafta sonra yumuşak püre beslenmesi ve protein takviyesi yapılabilir. İdeal kiloya ulaşmak; sağlıklı bir yaşama kavuşmak için Ankara ve çevresi adına, revizyon cerrahisi konusunda güvenle başvuru yapabilirsiniz.

Sağlıklı ve kaliteli bir hizmet ile Op. Dr. Güven Görkem, revizyon cerrahisi adına en doğru desteği sağlıyor. Kullanılan etkin materyaller ve tetkikler ile yöntemler dahilinde, yeniden ideal kilonuza ulaşmanız oldukça kolay. Revizyon cerrahisi sonrası uzman doktorumuz kontrolünde yapılan dengeli beslenme ve egzersiz ile yaşam standardınızı tekrar yükseltebilirsiniz.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi