Reflü Tedavisi

Reflü Tedavisi Ankara

Bağırsak ve mide problemleri ile mücadele eden bireylerde reflü hastalığı, beslenme konusunda bazı sorunlar yaşatmaktadır. Özellikle başta baharat olmak üzere soğan ve sarımsak gibi gıdalar, belirli bir zaman içerisinde mide ile ilgili şikayetler ortaya çıkarmaktadır. Tabii bu tarz yiyeceklerden uzak kalan pek çok hasta, doğal olarak kalsiyum ve farklı minerallerden yoksun düşmektedir.

Yemek tüketimi konusunda kişileri korkma noktasına getiren reflü hastalığını, Türkiye’de pek çok insan yaygın olarak yaşamaktadır. Gastroenterolog kontrolü altında gerçekleştirilen reflü tedavi yöntemleri, belirli bir süre sonra hastanın şikayetlerine çözüm getiremez hale gelmektedir. Böyle durumlarda kapalı reflü ameliyatı için, reflü cerrahisi konusunda tecrübe sahibi uzman doktorlardan destek alınmaktadır.

Reflü Nedir?

Genel olarak ülser ile karıştırılan reflü hastalığı, midedeki asidin yemek borusuna kaçması ile yaşanan bir problemdir. Dünya çapında oldukça yaygın görülen bu hastalık, Türkiye’de de aynı yaygınlık ile pek çok hastada rastlanıyor. Yapılan araştırma neticesinde istatistiğe vurulduğu zaman yaklaşık olarak %20 kadar insanda reflü sorunu olduğu anlaşılıyor. Bu sebepten dolayı kapalı reflü ameliyatı sağlıklı bir yaşam için kaçınılmaz hale gelmektedir.

Yemeğin ardından gıdaların ağza gelmesi, ağızda acı bir tat yaratması ve halk dilinde bilinen mide kaynaması problemine reflü denmektedir. Doğru tanının konması ve tedavi yönteminin uygulanması için, endoskopi deneyimine sahip genel cerrahi uzmanı ve gastroenterolog bünyesinde destek alınması gerekmektedir. Kapalı reflü ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Güven Görkem, genel cerrahi uzmanı olarak bu konuda profesyonel düzeyde geniş çaplı bir destek sağlamaktadır.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Yemekten sonra belirtileri ortaya çıkan reflü hastalığı, kişinin yaşadığı şiddete bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yağlı, baharatlı, çikolatalı ve alkollü içeceklerin tüketimi reflü probleminde şikayeti daha üst noktaya çıkarmaktadır. Özellikle mideden başlayarak boğaza kadar gelen yanma hissi ve yukarı doğru çıkan acı su, reflünün meydana geldiğini gösteren işaretler arasındadır. Bu konuda farklı belirtilerden bahsetmek mümkün.

  • Hıçkırmak
  • Ağrılı yutkunma
  • Kusma
  • Bulantı

Bu gibi farklı belirtiler reflü hastalığını gösteren etmenler arasında yer alır. Tabii doğru teşhisin konulması için uzman doktor bünyesinde tetkik ve inceleme yapılması gerekir. Mide ve bağırsaklar ile birlikte yemek borusunun dışında reflü hastalığı diğer sistemleri de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ses kısıklığı, diş çürümesi ya da boğaz ağrısı gibi daha pek problem yaşatabilir.

Reflü Nedenleri Nelerdir?

Asidik içeceklerin mide ile çok fazla temas halinde olması, reflünün ortaya çıkmasındaki temel unsurlardan biridir. Hızlı şekilde yemek borusuna ulaşan asidik içerikler, bu bölgede yanma hissi oluşturur ve tahribat meydana getirir. Yemek borusu ile mide ve bağırsaklar da bu sorundan büyük oranda etkilenir. Mide üzerinden serbest kalan asit yemek borusuna doğru yükselir ve önemli derecede şikayetlere sebep olur.

Reflü Tedavisi Ankara Nasıl Gerçekleştirilir?

Reflü problemi ile karşı karşıya kalan pek çok kişi, bu sorunu yaratacak yiyeceklerden uzak durur. Fakat çok az bir tüketim dahi bireyi yeniden reflü problemi ile karşı karşıya bırakabilmektedir. Fiziksel problemin yanı sıra neden olduğu psikolojik etkilerden kurtulmak için, mutlaka doğru teşhis ile tedavi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tabii bunun için öncelikle doğru tanı konması önemlidir.

Bu konuda kontrastlı grafi, manometrik tetkikler ve endoskopi uygulaması ile kesin tanı konur. Daha sonra kapalı reflü ameliyatı öncesi farklı tedaviler uygulanır. Hastanın yaşam tarzında değişiklik istenir ve dengeli beslenme süreci gerçekleştirilir. Ancak tüm bu etmenler hastalığın yeterli derecede geçmesine olanak tanımazsa; cerrahi işlem uygulamasına geçilir. Profesyonel düzeyde doğru tedavi yöntemi üzerinden gerçekleştirilen kapalı reflü ameliyatı için, Ankara ve çevresi adına etkin çözüm için iletişim kurabilirsiniz.

Sosyal yaşamı olumsuz etkileyen reflü problemi, en sevilen yiyeceklerin tüketimi konusunda dahi büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır. Tabii bu konuda ilaç kullanımı tedavi konusunda olumlu sonuçlar vermektedir. Ancak ilaçların soruna çözüm üretmediği noktada ameliyat düşünülmeye başlanır. Sağlıklı bir yaşam sürmek ve sevdiğiniz yiyecekleri tüketebilmek için, Op. Dr. Güven GÖRKEM güvencesi altında reflü probleminden kurtulabilirsiniz.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi