Sağlıklı Kilo Verme

Sağlıklı Kilo Verme Ankara

Yapılan birçok araştırma ve inceleme hem Türkiye’de hem de dünya genelinde birçok insanın aşırı kilo problemi ile mücadele ettiğini gözler önüne sermiştir. Özellikle yetişkinlerin büyük bir kısmını kapsayan aşırı kilo riskleri aynı zamanda obezite hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Yüzde otuz beş gibi büyük oranda olan aşırı kilolu kesim ancak sağlıklı kilo verme yöntemleri ve yeni geliştirilmiş teknikleri ile eksi sağlıklarına kavuşabilir. Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM gözetiminde gerçekleştirilen muayeneler için online olarak randevu alınabilir ya da ilgili numaralar tuşlanabilir.

Ön muayenede hasta hikayesi ve şikayetleri dinlenebilir, hem psikolojik hem de fiziksel birtakım tetkikler yapılır. Daha sonra boy – kilo endeksi başta olmak üzere birçok parametre göz önünde bulundurularak en doğru tedavi yöntemi seçilir.

Aşırı Kilonun Yol Açtığı Hastalıklar

Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yapılan incelemeler aşırı kiloların hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde birçok rahatsızlığa doğrudan ya da dolaylı olarak etki ettiğini ortaya çıkarmıştır. Kilo- boy ve kas- yağ endeksi arasında saptanan dengesizlikler yaşam kalitesinin düşmesine sebebiyet veriyor. İdeal kilonun hesaplanması dışında kilosu sınırda tutulması gereken hastaların ön muayeneleri de sağlık departmanlarında yapılmaktadır.

Aşırı kiloların yol açtığı rahatsızlıkların başında şeker hastalığı geliyor. Tıp literatüründeki adı Tip 2 Diyabet olarak bilinmektedir. Söz konusu hastalığın birçok semptomu gerekli tetkiklerden sonra ortaya çıkarılmakta ve hasta bu alanda bilgilendirilmektedir. Kısa süreli zamanlarda aşırı yorgunluk hissetme, görme bozuklukları ve böbreklerde hissedilen ağrılar ön belirtiler arasında gösterilebilir.

Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları da aşırı kilonun getirdiği diğer hastalıklar arasında sayılmaktadır. Özellikle karın bölgesinde ve çevresinde biriken yağlar kalp kaslarının belli bir zaman sonra eski fonksiyonlarını yerine getirememesine yol açmaktadır. Eski gibi sağlıklı bir şekilde çalışamayan kalpte belli başlı deformeler ortaya çıkmaktadır. Yüksek tansiyon ile birleştiğinde kalp krizi riski de aynı oranda artış gösterebilir.

Karaciğer yağlanması, kanser türleri ve böbrek hastalıkları da risk faktörü kapsamında değerlendirilen ve gerekli kontroller sonucunda deneyim altına alınan diğer rahatsızlıklardır. Uyku apnesi gibi uyku kalitesini ve genel sağlığı doğrudan etkileyen hastalıklar da aşırı kiloların ve obezite teşhisinin yol açtığı bir diğer hastalıktır.

Ameliyatsız Tatbik Edilen Obezite Tedavileri

Teknolojinin gelişmesi ve tıp alanında yaygın olarak kullanılması ile birlikte ameliyata gerek duyulmadan tatbik edilen obezite tedavilerinde elde edilen başarılı sonuçlar artış göstermektedir. Doktorların gözetimi ve yönlendirmesi ile birlikte bu tedavi yöntemleri hem çocuklarda hem de yetişkinlerde uygulanabilir. Son on yıl içerisinde Amerika ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de uygulanmaya başlayan mide botoksu ilk seçenekleri oluşturuyor.

Periyodik aralıklarda sağlıklı bir şekilde kilo kaybına uğrayan hastalar, bir yıllık süreçte ideal kilo oranlarına yaklaşabilirler. Özellikle diyet ya da spor yaparak bir türlü kilo veremeyenler için ideal bir tedavi yöntemi olarak işlev görmektedir. Herhangi bir kesiye gerek duyulmadan endoskopik yollarla gerçekleştirilir. Toplamda 2 -3 saatlik bir işlem süresi mevcuttur. Hasta, uygulama sonrasında hastanede müşahede altında tutulur. Hastanede yatılması da gerekli olmadığı için son derece pratik bir tıbbi müdahaledir.

Bir Diğer Seçenek: Mide Balonu

Aşırı kilolarından hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde kurtulmak isteyenlere önerilen bir diğer tedavi yöntemi mide balonu ismiyle lanse ediliyor. Tıpkı mide botoksunda olduğu gibi mide balonunda da kilo verme garantisi bulunmuyor. Uygulamalardan sonra doktorların öneri ve görüşleri mutlak surette dinlenmeli, diyet ve spor takvimine devam edilmelidir. Aynı gün içerisinde taburcu olma şansı bulunduğu için bu yöntem de son derece pratik olarak tatbik ediliyor.

Özellikle ”morbid” türündeki obezite hastalarına mide balonu tavsiye edilmektedir. Herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Mide balonu toplamda 1 saatlik bir işlem sürecinin sonucunda hastaya yerleştirilir. Kişinin çok daha çabuk doymasını sağlar ve sıhhatli bir şekilde kilo vermenin önünü açar.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi