Şeker Ameliyatı

Şeker Ameliyatı Ankara

Cerrahi bir işlem olan şeker ameliyatı özellikle uzun zamandır tip 2 diyabet hastalığıyla mücadele edenlerin alternatif olarak faydalanabileceği bir tedavi yöntemidir. Bu rahatsızlıktan muzdarip herkese bu ameliyat bir seçenek sunmamaktadır. Detaylı ön muayene sonrası sadece kendisine tip 2 diyabet teşhisi konulmuş olan kişiler bu ameliyattan faydalanabilir. Bu nedenle mutlak surette ön muayene ve doğru teşhis kritik bir öneme sahiptir.

Bu ameliyatta uygulanan cerrahi yöntemlere pankreasın çalışma kapasitesini arttırmak amaçlanmaktadır. Op. Dr. Güven GÖRKEM gözetiminde gerçekleşen ameliyatın sonrasında pankreasın eski işlevlerini yerine getirmesi amaçlanır. Ameliyatı başarılı geçen hastaların birçoğu daha sonraki yaşamlarında aktif olarak kullandığı ilaçları bırakırlar. Söz konusu obezite ve metabolik cerrahı da dolaylı olarak ilgilendirmektedir. Bu nedenle tip 2 diyabet hastalığının belirtileri ve nedenleri üzerinde yoğunlaşmak, en doğru teşhis ile beraber en doğru tedavi yöntemini benimsemek tıbbi açıdan önemlidir.

Tip Diyabet 2 Hastalığının Belli Başlı Semptomları

Tip diyabet 2 hastalarının birçoğunda kan şekeri de yüksek olabilmektedir. Her iki unsurda da belirtiler aynı yönde kendini gösterir. Bazı hastalarda söz konusu semptomlar daha yüksek oranda iken bazı hastalarda belirtilerin sadece birkaçı görülebilir.

Belirtilerin başında sık idrara çıkma isteği geliyor. Hem gün içinde hem de gece uykusundan uyanarak tuvalete çıkma isteği an be an artmaktadır. Ne kadar su içilirse içilsin geçmek bilmeyen susuzluk hissi de öne çıkan semptomlar arasında gösteriliyor. Ağız kuruluğu ise sadece yaz aylarında değil kış aylarında da ortaya çıkabilir. Sürekli açlık hissetmek de kayıtlara geçen bir diğer belirtidir.

Cildin çeşitli bölümlerinde ortaya çıkan yaralar geç iyileşme eğilimi gösterir. Aynı zamanda cilt yaralarının çıkma aralıkları sıklaşır. Halihazırda tüm cilt yapıları kuru bir noktaya taşınır ve sürekli olarak kaşınır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu hastalığın belirtilerini başka hastalıklarla karıştırmamaktır. Kan şekeri yüksek olan her kişinin Tip 2 diyabet olma riski bulunmaktadır. Bazı hastalarda ise hem ellerde hem de ayaklarda uyuşma ortaya çıkabilir. Belirtiler fark edildiği takdirde en yakın zamanda bir sağlık kurumuna müracaat edilmeli, muayene sonrası tedavi seçeneklerinden biri tercih edilmelidir.

Tip 2 Diyabet Hastalığı ve Nedenleri

Birçok farklı faktör tip 2 diyabet hastalığının ortaya çıkmasında ve akut seviyelere çıkmasında öncü olabilir. Bunların başında obezite geliyor. Ancak her aşırı kilolu olan birey obezite sayılmadığı için bu noktada aşırı kilo diyabet hastalığına neden olur savı geçersiz olmaktadır. Ancak birçok obez hastasında tip 2 türünde diyabet bulgularına rastlanıyor. Bunun dışında genetik yatkınlık da bir diğer neden olarak kayıtlarda yer almaktadır. Ailesinden birinin bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin şeker hastası olma riski daha yüksektir. Fiziksel açıdan hareketsiz bir yaşamı benimseyen, genelde oturarak çalışan ve spordan uzak bir yaşam süren kişiler şeker hastalığının bu türüne yakalanabilirler.

Genel olarak insülin salınım bozukluğu doğrudan doğruya bu hastalığın en büyük nedenidir. Teknoloji desteği ile birlikte yapılan tetkikler ve akabinde gerçekleşen cerrahi müdahaleler bu hastalığın tedavisinde alternatif ve etkin bir yol izlemektedir.

Şeker Ameliyatı Gerekli midir?

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere şehir hastanelerinde ve kliniklerde yapılan muayeneler sonrasında öncelikli olarak başka tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bu tedavilerden istenilen sonuç elde edilmediği takdirde şeker ameliyatı gündeme gelebilir. Tip 2 diyabet sadece pankreasa değil birçok farklı organa çeşitli zararlar verebilir. Bu zararların tespiti ameliyatın yapılıp yapılmayacağı hususundaki kararı büyük oranda etkiler.

Şeker Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatta temel disiplin ve amaç vücudun kendi ürettiği insülinlerin kullanılmasını sağlamaktadır. Bu noktada tatbik edilen cerrahi müdahaleler insülin trafiğinin düzenlenmesini olanaklı hale getirmektedir. Ameliyatlar genellikle 1 saat ile 2 saat arasında değişen sürelere sahiptir. Genel anestezi uygulanır ve hasta ameliyat sırasında hiçbir ağrı hissetmez. Sonrasında doktorun yazdığı ilaçlar periyodik aralıklarla tatbik edilmeli. Beslenme ve spor içeren programlara uyulmalıdır.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi