Tüp Mide

Tüp Mide Ankara

Obezite ve aşırı kilolar ile mücadele için günümüzde pek çok yöntem bulunmaktadır. Hastanın istekleri, yaşadığı kilo sorununun derecesi ve diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak müdahale değişkenlik gösterir. Bazı hastalar korktuklarından dolayı ameliyatsız obezite tedavilerini tercih eder. Ancak sorun ileri düzeye ulaştığında, obezite cerrahisi kaçınılmazdır. Böylece kısa süre içerisinde sağlıklı bir vücuda yeniden kavuşma şansı elde edilir.

Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen en popüler müdahaleler arasındadır. Vücut kitle endeksi 35’in üzerinde olan hastalar için uygulanır. Mide botoksu ve mide balonu gibi ameliyatsız yöntemlerle kilo veremeyen hastalara yöneliktir. Obezite cerrahisi konusunda adından başarıyla söz ettiren Op. Dr. Güven GÖRKEM, hastaları için sağlıklı kilo verme konusunda en doğru seçenekleri sunmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı, ameliyatsız obezite ile başarı elde edememiş hastalar için, genel anestezi üzerinden gerçekleştirilen en popüler cerrahi müdahaledir. Hastanın mide hacmini küçültme odaklı uygulama üzerine başvurulan bir ameliyattır. Komplikasyonların minimum seviyede kalması ve iyileşme sürecinin hızlı olması, laparoskopi yöntemi konusunda pek çok uzman doktor bu ameliyat önermektedir.

Kesi açılarak gerçekleştirilen bu ameliyat, karın bölgesinden 4 veya gerek görüldüğü takdirde 5 kesi ile uygulanır. En büyük kesi 1,3 cm’dir. HD kalitesindeki monitör üzerinden takip edilmesine olanak tanıyan endoskopik kamera, karın bölgesinden içeri girerek karın ve organların durumlarını detaylıca yansıtır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Hastanın yaşadığı kilo problemi ve derecesine bağlı olarak tüp mide ameliyatı uygulaması ön plana alınır. Farklı hastane kurumları için geçerli olmasa bile, Op. Dr. Güven GÖRKEM kontrolü altında, öncelikle hastanın ameliyatsız obezite tedavilerini denemiş olması gerekir. Bu önemli kural ile hasta istediği kiloya ulaşmamış ise, o vakit tüp mide ameliyatı genel anestezi üzerinden ele alınır.

Yapılan boy ve kilo ölçümü eşliğinde eğer kitle indeksi 40 ve üzeri çıkarsa, morbid obez olarak değerlendirme yapılır ve kişi cerrahi obezite kapsamına dahil olur. Eğer kitle indeksi 35- 40 arasındayken, ek olarak aşırı kilo problemi sebebi ile ortaya çıkmış ek sağlık sorunları var ise yine tüp mide ameliyatı için uygundur.

Tüp Mide Ameliyat İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Süresi

Tüp mide ameliyatı konusunda başvuran obezite hastaların belli başlı bazı sorunlardan uzak olması gerekmektedir. Aksi takdirde genel anestezi ile yapılan bu ameliyat için gerekli koşul karşılanmaz.

  • Alkol veya madde bağımlısı olmamalı
  • Psikolojik sorunlar yaşıyor olmamalı
  • Akciğer gibi rahatsızlıklar bulunmamalı
  • Ameliyat öncesi doktorun verdiği uyarılara uyulmaması

Farklı yöntemlerle midenin küçültülmesi için yapılan uygulama, yaklaşık olarak 45 dakika kadar sürer. Sürece dahil olan hastanın anesteziye alınması, ameliyat hazırlıkları, ameliyat sonrası hastanın uyandırılması gibi etmenler göz önüne alındığında, süre yaklaşık 1,5 saat kadar almaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Yaşam standardını yükseltmek ve yeniden sağlıklı bir hayata kavuşabilmek için, hasta ameliyat sonrası dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Tüp mide ameliyatının ardından eski alışkanlıklar büyük oranda bırakılmalıdır. Düzenli olarak egzersiz ve dengeli beslenme ile tüp mide ameliyatı hayat boyu desteklenmelidir. Yağ oranı düşük diyetler üzerinden sunulan Gastrik sleeve diyeti uygulaması bu dönemde çok önemlidir. Böylece 4 veya 5 ay içerisinde bol lif içeren bu diyetle hasta, yaklaşık olarak %30-40 arasında kilo verme olanağı elde eder.

Ameliyatın ardından ilk hafta berrak sıvılı ve düşük şekerli yiyeceklerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. İleriki süreçte 3 ila 5 hafta sonra et, meyve ve püre gıdaları üzerinden sağlıklı beslenmeye devam edilmelidir. Doktor kontrolü altında yaklaşık 1,5 yıl içerisinde hasta ideal kilosuna kovuşabilmektedir.

Sağlıklı Yaşama Tekrar Dönmek İçin Tüp Mide Ameliyatı

Yeniden sağlıklı bir bedene kavuşma konusunda koşullara uyan hastalar Ankara ve çevresi için, bu etkili obezite cerrahisi operasyonu konusunda başvuru yapabilir. Kalıcı kilo verimine imkanı sunan Op. Dr. Güven Görkem ile beraber, yeniden eski ve fit bedeninize kavuşmanız mümkün.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi