Zayıflama Balonu

Zayıflama Balonu Ankara

Çağımızın en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezite, dengesiz ve düzensiz beslenme alışkanlığıyla içinden çıkılmayacak bir hal alır. Hızlı ve zorlu yaşam koşullarının yanı sıra; kalorili beslenme, yüksek kalorili tatlı krizleri, hazır gıda tüketimi ve hareketsizlik obezitenin nedenleri arasında sayılabilir.

Olması gerekenden fazla yağ depolanmış bir vücutta, farklı kademelerde aşırı kilo sorunu görülür. Obezite derecesine göre uygun tedavi planını yapan Op. Dr. Güven GÖRKEM kısa süre içinde, sağlıklı ve kalıcı olarak hastalarının normal kiloya dönmesini sağlar. Vücut kitle endeksi hesaplamalarına göre tüm dünyada kabul gören değerler şu şekilde sınıflandırılır.

* VKI 20-25 kg/m2 olanlar normal

* VKI 25-30 kg/m2 olanlar fazla kilolu

* VKI 30-35 kg/m2 olanlar hafif obezite

* VKI 35-40 kg/m2 olanlar ileri düzey obezite

* VKI 40-50 kg/m2 olanlar morbid obezite

* VKI 50 kg/m2 den fazla olanlar süper obezite

Obezite Tedavisinin Temeli

Yaşam şeklinde yapılacak radikal değişiklikler obezite tedavisinin temelini oluşturur. Hareketli bir gündelik yaşamın değişen yemek tercihleriyle desteklendiği her durumda kilo kaybı sürecin doğal bir parçası halini alacaktır. Diyet yaparak istenen kilo kaybının yaşanmadığı hastalar obezite cerrahisi açısından da uygun adaylar olmayabilir. Etkin kilo kaybının cerrahi yöntemler denenmeden devreye alınmasını sağlayan zayıflama balonu uygulaması, son dönemlerin en popüler tercihleri arasında gösterilebilir.

Zayıflama balonu tedavisi cerrahi bir müdahale midir?

Ameliyat sınıfına girmeyen işlem ortalama 10 dakika sürecek bir anestezi ile endoskopik olarak tamamlanır.

Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mide veya zayıflama balonu uygulanacak kişinin en az 8 saatlik aç olması istenir. İşlem hazırlığı için adaya damar yolu açılır. Damar içine verilen sakinleştiriciler sayesinde hasta uyutulur ve işlemle ilgili hiçbir şey hatırlamaz. Endoskopik uygulamayla mideye doğru ilerlenir ve herhangi bir engel görülmemesi halinde bölgeye mide balonu yerleştirilir. İçerideki balon uygun hacimde şişirilir ve hasta uyandırılarak işlem sonlandırılır. Uygulama ortalama 10 dakika içinde tamamlanır.

Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Kilo sorunu yaşayan ve uygun diyet tedavi planı yapmasına rağmen kilo kaybedemeyen herkes için zayıflama balonu yapılabilir. VKI 25 üzerinde olan her hasta için mide balonu uygulaması önerilebilir.

Mide Balonu Riskli Bir Uygulama mıdır?

Yaygın olarak uygulanan yöntem en risksiz zayıflama destekçisidir. İşlemin ardından hastanın en geç yarım saat içinde uygulama alanının terk etmesi ve iş başı yapması beklenir. Yeterli kilo kaybının yaşanmaması sayılabilecek en önemli risktir. Bunun dışında anesteziden hemen sonra;

  • Hafif ağrı
  • Bulantı ve
  • Kusma görülebilir.

Zayıflama Balonu Eşliğinde Kaç Kilo Verilir?

Bu uygulama bir obezite cerrahisi değildir. Uygulamanın amacı; bölgedeki hacmi kısıtlayarak açlık duygusunun azalmasını sağlamaktır. Mide balonu ile kendini tok hisseden hastalar, yemek yeme alışkanlıkları üzerinde de tasarruf gidebilir. Her adayda uygulama aynı ve istenen sonucu vermeyebilir.

Midenin balona kısa sürede alışması halinde acıkma hızı tekrar eski seviyeye gelebilir. İstatistiklere bakıldığı zaman bu uygulamayı deneyen hastaların sadece %30’luk kısmında beklenen kilo kaybı yaşanmaz.

* Genel ortalama zayıflama balonu takılan kişilerin en az %60-70’inin fazla kilolarının en az %50’sini verdiğini net bir şekilde ortaya koyar.

Mide Balonuna Eşlik Eden Diyet Süreci

Düzenli egzersize eşlik eden diyet alışkanlığı obezite tedavisinin ana kısmıdır. Bu uygulamaların tümüne yaşam şeklinde değişiklikler tanımlaması yapılabilir. Mide balonu, bu değişikliği tek başına gerçekleştiremeyen hastalar için yardımcı bir güçtür. Ankara ve çevresinde yaşayan hastalar; alanında sunduğu hizmetlerle fark yaratan Genel Cerrah, Obezite ve Metabolik Cerrahi Umzanı Op.Dr.Güven Görkem’in görüşlerine başvurabilirler.

Zayıflama balonu uygulaması adayların uyması gereken yaşam değişikliklerine daha kısa sürede adapte olmasını kolaylaştırır. Kalıcı hale gelecek olan değişiklikler mide balonunun çıkartılmasının ardından da devam eder. Egzersizle desteklenecek olan kilo kaybının kalıcı hale gelmesi, obeziteye bağlı sağlık sorunlarının giderilmesinde de etkilidir.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi